Role-Playing Games zwane w skrócie RPG są nadal rozrywką niszową i mało znaną. Więcej osób wiąże je z cRPG czyli grami fabularnymi na komputer. Generalnie idea obu typów RPG jest ta sama. Wcielić się w rolę – postać w określonych realiach czasu lub miejsca i przeżyć ciekawą przygodę.

Jednak klasyczne RPG obywa się bez procesora, monitora i myszki. To gra dla grupy przyjaciół od 2 do… kilku, kilkunastu osób. Sama zabawa polega na wcieleniu się w odgrywaną postać i wspólnym tworzeniu, opowiadaniu historii. Jest to świetna zabawa wymagająca wyobraźni i kreatywności. Zazwyczaj jedna z osób wciela się w rolę tzw. Mistrza Gry który tworzy fabułę wewnątrz której toczy się akcja. Ma on znaczny wpływ na jej przebieg, dysponując w zasadzie nieograniczonym wachlarzem narzędzi wpływu na poczynania pozostałych uczestników zabawy.

Choć fabułę określa Mistrz Gry przebieg jest wynikową działań graczy i oddziaływań prowadzącego. W efekcie każda gra okazuje się być nieprzewidywalną improwizacją.

Fakt iż zazwyczaj fabuła dzieje się w konkretnych realiach wymusza na graczach zdobycie wiedzy o miejscu i czasie w jakim gra się odbywa. Światów RPG jest całe mrowie np. świat Gwiezdnych Wojen, realia opisane w powieściach HP Lovercrafta – „Zew Cthulhu”, czasy Polski Szlacheckiej „Dzikie Pola” i wiele, wiele innych. Bogactwo światów sprawia iż gracze niejako przypadkiem zdobywają wiedzę z różnych dziedzin historii, literatury czy nauki przygotowując się do gry, a także w jej trakcie.

Gry RPG mają wiele walorów edukacyjnych, będąc jednocześnie świetną rozrywką na wiele popołudniowych godzin spędzonych w gronie przyjaciół.