Nowoczesność daje nam ogromne możliwości rozwoju, zaspokajania własnych ciekawości i realizowania planów, które często są dla nas najważniejsze, skupionych na posiadaniu rzeczy czy kontroli nad innymi. Niezależnie od tego jak bardzo jesteśmy tego świadomi i czy w ogóle chcemy, żeby tak było.

Nie mamy co do tego dużego wyboru ponieważ obraz współczesnego świata ma konkretne wymagania, które należy realizować aby w ogóle móc w nim zaistnieć. Często jest tak, że w tej walce o posiadanie i byt zapominamy o rzeczach najważniejszych, o tym co świadczy o naszej naturze. Wrażliwość, której jest coraz mniej w nas samych albo po prostu coraz częściej traci na swoim znaczeniu, to jedna z najważniejszych rzeczy, która może sprawić, że będziemy szczęśliwi. Codziennie uczymy się walczyć z przeciwnościami losu, podejmować odważne decyzje, nie zwracając uwagi na to, czy mogą one sprawić komuś przykrość, zrobić krzywdę.

Ma to związek z ciągłymi zmianami zachodzącymi na świecie, zarówno w naszym postrzeganiu jak i w nim samym. Zmienia się kultura, czujemy coraz mniejszą potrzebę do obcowania ze sztuką, przez co i nasza wrażliwość odchodzi na dalszy plan ustępując żądzy pieniądza i władzy. Warto się nad tym przez chwilę zastanowić, ponieważ mogą przyjść czasy, kiedy zupełnie zatracimy dobroć i człowieczeństwo, nasze działania będą kierowane ślepym dążeniem do rzeczy, które w rzeczywistości nie zapewnią nam poczucia spełnienia czy radości. Sami możemy sobie tego nie uświadamiać, ponieważ trudno jest sprzeciwiać się zasadom panującym na świecie i to, co nam oferuje może wydawać się wystarczające. Jednak trzeba sobie uświadomić, że są rzeczy ważniejsze niż pieniądz i władza, które same w sobie radości nie dają. Aby przejść swoiste przebudzenie, potrzebny jest nam bezpośredni kontakt ze sztuką, która jak powszechnie wiadomo, potrafi rozbudzić w człowieku uśpione pokłady wrażliwości i pragnień, o których nie zdawał sobie sprawy. Najlepszym do tego miejscem jest teatr, ponieważ mamy tam możliwość poczucia sztuki takiej jaka jest naprawdę. Przez kilka chwil rozgrywania się akcji na jego deskach, mamy możliwość oderwania się od świata ciągłego postępu technologii i pędu za nowszym i większym.

Możemy się skupić na nas samych, zastanowić się nad tym, co jest dla nas naprawdę ważne i po prostu poczuć. To jedno przeżycie potrafi zmienić wiele wyobrażeń, w które do tej pory mogliśmy wierzyć, obudzić w nas wrażliwość i optymizm, dzięki którym dużo łatwiej będzie nam żyć i dostrzegać prawdziwe wartości, którymi warto się prowadzić na co dzień.